DUCHOWY SEANS MUZYCZNY

Zdjęcie z recitalu muzycznego Osokins Plays Chopin

DUCHOWY SEANS MUZYCZNY

Głębokich, artystycznych przeżyć dostarczył w sobotę (6.10.2018) uczestnikom recitalu fortepianowego finalista Konkursu Chopinowskiego, Georgijs Osokins. Artysta przyjął zaproszenie marki Alba1913 i wystąpił w Auli Nova Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie dwa lata temu nagrał studyjny album „Osokins plays Chopin”. Publiczność podkreśla, że udział w koncertach młodego Łotysza jest wielkim duchowym przeżyciem. Tak było też w Poznaniu!

Można by pomyśleć, że życie krytyka muzycznego jest fascynujące, uczestniczy w kilku koncertach tygodniowo w najpiękniejszych salach koncertowych na całym świecie. Okazuje się jednak, że jest niewielu młodych artystów, którzy rzeczywiście fascynują i których występu się nie zapomina – mówił jeszcze przed koncertem międzynarodowy krytyk muzyczny, Jonathan Sutherland, który do fenomenalnych młodych pianistów zalicza właśnie Osokinsa. Sutherland jest również recenzentem nagranej w Poznaniu płyty „Osokins plays Chopin”, którą Alba1913 wydała na winylu i CD.

To promocja tego albumu ściągnęła do Poznania łotewskiego pianistę, który po hipnotyzujących występach podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego zdobył uznanie i sławę międzynarodową. Poznański występ był też wyrazem wdzięczności dla Akademii Muzycznej w Poznaniu, która wcześniej udostępniła Aulę Nova na nagranie płyty.

Jak podkreślał Georgijs Osokins tuż po przylocie do Polski podczas spotkania z dziennikarzami, do występu potrzebuje dwóch rzeczy: artystycznej wolności i dobrego fortepianu. Na scenie podczas sobotniego koncertu stanął fenomenalny instrument sprowadzony przez Yamaha Polska specjalnie na recital. Pianista natomiast sam dobrał repertuar.

Album „Osokins plays Chopin” zrealizowaliśmy z potrzeby serca. Wydawnictwo wpisuje się w strategię marki Alba1913, która chce promować sztukę i design. Dochód z biletów oraz sprzedanych na wystawie zdjęć wykonanych podczas nagrań przez Igora Drozdowskiego i Przemysława Niecieckiego zasili Fundację Juliana Cochrana promującą muzykę klasyczną i wspierającą młode talenty.

#osokinsplayschopin
Patronat Honorowy Marszałka Woj. Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania
Partnerzy: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Yamaha, Fundacja J. Cochrana
Patroni medialni: WTK, epoznan.pl, Iks, kulturapoznan.pl, Radio Poznań

Zdjęcia dla Alba1913: Adam Ciereszko
Więcej zdjęć na Facebooku Alba1913PL

Recenzja koncertu na portalu kulturapoznan.pl

Wcześniejsze zapowiedzi koncertu i informacje o pianiście:
Gazeta Wyborcza
Magazyn USTA
Głos Wielkopolski

UWAGA: Wywiadu z pianistą Georgijsem Osokinsem szukaj w kolejnym numerze magazynu La Vie

Aula Nova przed koncertem Osokins Plays Chopin

Osokins przed koncertem Osokons Plays Chopin

Georgijs Osokins na scenie podczas koncertu

Georgijs Osokins przy fortepianie podczas koncertu