ŚWIĘTUJ URODZINY CHOPINA

ŚWIĘTUJ URODZINY CHOPINA

Czy można mieć dwie daty urodzin, a do tego… żyć wiecznie? Udało się to Fryderykowi Chopinowi, który jest uznawany za jednego z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów. Nic dziwnego – w jego utworach odbija się niesłychana wrażliwość, emocjonalność i…niepokój ducha. W tym roku przypada 209. rocznica urodzin polskiego pianisty, a co ciekawe historycy nadal toczą spór, czy celebrować należy dzień 22 lutego, czy może 1 marca.

Pierwsza data widnieje w metryce chrztu kompozytora, drugą uznawał on sam i jego rodzina. Spory sporami, ale dzięki nieścisłościom co roku odbywają się najdłuższe, bo trwające 8 (a w latach przystępnych 9) dni urodziny.

Dla nas to czas prawdziwego świętowania! Kompozycje Fryderyka Chopina są ponadczasowe i nie przestają inspirować. Niewątpliwie jednym z ciekawszych współczesnych pianistów, który zmierzył się z utworami polskiego kompozytora, a do tego przemycił swój własny styl, jest Georgijs Osokins. To właśnie z tym zjawiskowym i niepokornym Łotyszem, finalistą ostatniego Konkursu Chopinowskiego, marka Alba1913 nagrała album „Osokins Plays Chopin”, który można kupić w butiku stacjonarnym na 1 piętrze domu handlowego Mysia 3 w Warszawie oraz online. Na urodziny miło dostać prezent, dlatego jeśli zrobisz zakupy pomiędzy 22 lutego a 1 marca, otrzymasz w prezencie CD “OSOKINS PLAYS CHOPIN” gratis DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA podając KOD: URODZINYCHOPINA (wpisując go na www lub podając przy kasie na Mysiej3).

Odwiedzając nas w nowej lokalizacji możesz odkryć nie tylko kosmetyki  do pielęgnacji twarzy i ciała Alba1913 lub olejki do aromaterapii, ale też obejrzeć wystawę fotografii, dokumentującą powstawanie płyty z udziałem Georgijsa Osokinsa. Nagrywanie tego albumu studyjnego było niepowtarzalnym doświadczeniem, podobnie jak późniejszy koncert promujący płytę, który odbył się w poznańskiej Auli Nova. Alba1913 zysk ze sprzedaży biletów-cegiełek w wysokości 7.327,97 złotych przekazała na rzecz Julian Cochran Foundation, organizacji zajmującej się promocją muzyki klasycznej i wsparciem młodych talentów.

  • Właśnie zamknęliśmy rejestrację pianistów chcących wziąć udział w czwartej edycji organizowanego przez nas konkursu pianistycznego, pierwszego online na świecie. Konkurs International Cochran Piano Competition swój finał będzie miał październiku. Zwycięzca otrzyma fortepian marki Yamaha sfinansowany między innymi ze środków otrzymanych od Alba1913 – mówi Jakub Fiebig, prezes Julian Cochran Foundation.

Jeśli po odwiedzeniu wystawy fotografii w naszym butiku oraz po wysłuchaniu (wielokrotnie!) fenomenalnych aranżacji z albumu „Osokins plays Chopin” nadal będzie Ci mało muzyki najwybitniejszego polskiego kompozytora, możesz wziąć udział w wydarzeniach organizowanych między innymi przez Muzeum Fryderyka Chopina, Filharmonię Narodową, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina lub innych pomniejszych odbywających się w całej Polsce. 1 marca o godz. 12.00 w Żelazowej Woli wystąpi Krzysztof Książek, który utwory Fryderyka Chopina zagra na fortepianie historycznym; o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej wystąpią zaś Tomasz Ritter, zwycięzca I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych oraz {oh!} Orkiestra Historyczna pod batutą Dirka Vermeulena. Wiwat Chopin!

Natalia Leśniak